Krauthaker
Na osunčanim južnim obroncima Krndije, gore koja najvećim dijelom sa sjeveroistočne strane zatvara Požešku kotlinu, smješteno je nadaleko poznato i po kakvoći vina iznimno cijenjeno vinogorje Kutjevo. Bogatu vinogradarsku i vinarsku tradiciju kutjevačkog kraja prihvaća Vlado Krauthaker, ing. agronomije, enolog i od 1992. godine vlasnik Vinogradarstva i podrumarstva Krauthaker. Pri osnutku vinarija je u posjedu imala 1 hektar nasada vinove loze, a 2010. godine pod vlastitim površinama posjeduju 29 hektara. Još 55 hektara tvrtka ima ugovoreno kroz kooperaciju s privatnim proizvođačima.
Vinogradarstvo i vinarstvo Krauthaker posebnu pozornost posvećuje domaćoj autohtonoj sorti graševini koja često osvaja medalje na sajmovima i izložbama vina. Kao važnu odrednicu vlastite proizvodnje ističe se uzgoj vinove loze po eko principima. Koristeći klimatske posebnosti i prikladnost sorte graševina, u podrumarstvu Krauthaker nisu rijetka i predikatna vina – kasnih i izbornih berbi, kao i ona izbora prosušenih bobica.
Uz iznimnu graševinu, njeguju i vrhunska vina drugih sorti: sauvignon, chardonnay, pinot sivi, zelenac, merlot i pinot crni, koja su sva zapažena na ocjenjivanjima vina. Kvalitetu i uspješnost njihovih vina najviše opisuju mnogobrojna odličja dobivena na svjetski priznatim natjecanjima i ocjenjivanjima vina. Visinska razlika u vinogradima je između između 200 i 300 metara. Uz godišnje padaline koje se kreću od 500 do 800 mm kiše po četvornom metru - klima, podneblje i vremenski uvjeti pružaju izvrsne uvjete za ekološki uzgoj vinove loze. Veliki šumski sklopovi Krndije i Papuka štite vinorodne položaje smještene u Venju, Hrnjevcu, Vetovu, Mitrovcu, Kutjevu i drugdje od ponekada i tijekom ljeta oštrih sjevernih vjetrova.
Vinogradi Krauthaker nalaze se na 45,3 paraleli, na onoj istoj na kojoj se idući prema zapadu nalaze vrlo poznata vinogradarska područja: Istra, Piemont, Val du Rhone, Bordeaux i Oregon. Vinogradi su smješteni na nekoliko lokacija. S vremenom se uvidjelo kako je svaka od tih lokacija, iako neznatno udaljena od drugih, specifična i daje grožđe od kojega nastaje vino s posebnim obilježjima. Tako se počelo konkretne mikrolokacije i pripadajuće toponime dodavati i na etikete vina. Rezultat takvoga pristupa je npr. vrhunska graševina s mikrolokacije Mitrovac ili Pomale. Iako se radi o istoj sorti, vina koja nastaju iz grožđa sa svake od mikrolokacija razlikuju se bouquetom, aromama, terroirom i drugim obilježjima koja prate vina. Tlo se isključivo gnoji stajskim gnojem, a gustoća nasada je 7.000 do 10.000 trsova po hektaru što čokotu daje životni prostor od cca 1,4 četvorna metra.
Berba je isključivo ručna. Klimatske karakteristike vinorodnih položaja, kao i klima Požeške doline, omogućuju pored redovne berbe i produženje vinogradarske godine sve do siječnja. Uz budne oči te istančana osjetila i znanja tehnologa vino vrije, ovisno o sorti, u inox ili hrastovim bačvama. Crna vina vriju na klasičan način u badnjevima uz dnevna potapanja komine. Dio crnih, ali i bijelih vina, dozrijeva u barrique bačvicama izrađenim od domaćeg slavonskog hrasta kitnjaka. Filozofija njegovanja vina u podrumu nastavlja se na filozofiju ekološkog uzgoja vinove loze.
|