Miloš
Proizvodnja grožđa i vina u Ponikvama na poluotoku Pelješcu, tradicija je u obitelji Miloš već više generacija. Njihova proizvodnja je bazirana na autohtonoj sorti plavac mali. Danas posjeduju 15 hektara vinograda na najkvalitetnijim položajima poluotoka Pelješca, smještenih na strmim padinama od uvale Prapratno do naselja Ponikve. Vinogradi su podignuti na pjeskovitim tlima, nastalim na dolomitnim stijenama. U pripremi je podizanje još 5 hektara novih nasada. Ručna obrada vinograda i ekološka proizvodnja govore da posvećuju maksimalnu pažnju svakom detalju.
U samom mjestu Ponikve nalazi se vinarija za preradu, doradu, flaširanje i odležavanje vina. Specijalizirani su za proizvodnju ekskluzivnih vina različitih tipova od sorte plavac mali. Selekciju vina rade po položaju i pripremi vinograda, pojedinoj godini, načinu i vremenu berbe te tehnologiji u podrumu, što znači da svaki određeni tip vina traži drugačiju vinifikaciju.
Potpuno razumijevanje plavca malog i njegovog prirodnog okruženja otvorilo je prostor za unikatnu proizvodnju vina. Ono što je jedinstveno za sva njihova vina je stilska poveznica koja garantira snažan izričaj prirode poluotoka Pelješca (odraz terroira) i sorte plavac mali, upravo ono što se u vrhunskoj enogastronomiji cijeni.
Poluotok Pelješac se čitavom dužinom proteže u smjeru jugoistok-sjeverozapad. Sam položaj poluotoka je preduvjet da njegove južne padine već u proljeće i jesen imaju dotok velike količine sunčeve energije, svjetla i topline što je izuzetno povoljno za uzgoj plavca malog. Na tim južnim padinama brdovitog i šumovitog poluotoka, na manjim i većim površinama, djelomično su nastala pjeskovita tla koja su izvanredan supstrat za uzgoj plavca malog. Takve lokacije mogu se nazvati gnijezdima plavca malog.
Vinogradi se nalaze na potezu od uvale Prapratno do mjesta Ponikve. Smješteni su na južnim padinama srednjeg uzdužnog grebena, na najkvalitetnijim položajima, nastalim na dolomitnim stijenama. Sami uvjeti podizanja vinograda su ekstremni, budući da se radi o izuzetno teškim terenima pod kutom i do 45 stupnjeva, s puno kamena i tlom koje je u obliku žljebova duboko profilirano. Takav prostor se oplemenjuje ručnim formiranjem terasa sa suhozidima.
Ukomponirajući vinograde u sam prostor stvorena je jedinstvena cjelina pejzažno - krajobrazne arhitekture u kojoj suhozidi, tlo i loza u ambijentalnoj jedinstvenosti prostora stvaraju unikantni ugođaj. Doživjeti prostor i upravljati njime na ovakav način omogućava razumijevanje vanjskih - klimatskih utjecaja: sunca, topline, svjetlosti, cirkulacije zraka, vrste i količine oborina, akumulacije vlage u zemlji te vlažnosti zraka. Plavac mali između svega toga je nit poveznica koja čini sklad - harmoniju, veoma kompleksnu.
|