Chateau Guiraud
Smješten u samom središtu općine Sauternes, Chateau Girard posjeduje vinograde na preko 100 ha od čega 85 ha otpada na proizvodnju tradicionalnog slatkog Sauternes-a „Chateau Guiraud“, dok ostalih 15 ha daje sirovinu za „G de Guiraud“ koji se proizvodi u suhoj varijanti. Slavna bordoška klasifikacija iz 1855. g. ga svrstava među jednog od 11 „first-growth“ (Premier cru), tik do kultnog „Chateau d'Yquem“.
Gornji sloj tla je tipičnog šljunčanog karaktera pomiješan sa slojem gline dok dublji sloj čni vapnenački lapor sa primjesama crvene i bijele ilovače. Vinogradi su prosječne starosti 40 g. u kojima dominira Semillon (65%) nad Sauvignonom (35%). Gustoća sadnje iznosi 6600 loza po ha, prosječni prinosi se kreću oko 12 hl/ha dok je maksimum za apelaciju 25 hl/ha. Berba, koja se obavlja isključivo ručno, započinje kada je dosegnut minimalni alkoholni potencijal od 20ᵒ. Uzastopnim prolazima kroz vinograd (2 do 7 selekcija) beru se isključivo botritizirane bobice.
Grozdovi se nježno prešaju u modernim pneumatskim prešama te potom dobiveni mošt transportira u drvene posude u kojima svaka parcela fermentira zasebno kroz period od 3 tjedna do 2 mjeseca. Sumpor se koristi kao krajnja nužnost jer se preferira upotreba inertnih plinova kao zaštitnika vina. Po završetku alkoholne fementacije vina se pretaču u nove hrastove bačve na dvogodišnje odležavanje. Ona vina za koje se procijeni da ne posjeduju kvalitetu dostojnu za „Chateau Guiraud“, koriste se za buteljiranje „druge etikete“ ovog posjeda „Le Dauphin de Chateau Guiraud“.
Specifikum Sauternes-a je njegova mikroklima. Tijekom jeseni vremenske prilike su ponešto drugačije od normalne oceanske klime što pogoduje razvoju mikroskopske gljivice zvane Botrytiss cinerea ili „plemenita plijesan“ koja je zaslužna za jedinstveni karakter ovih vina. Tijekom jutra magla pokriva vinograde dok vlaga pomaže razvoju plijesni. Tijekom dana pojavom sunca magla nestaje a visoke temperature pogoduju sušenju bobica i koncentraciji njihova sadržaja. Vjetar također igra ključnu ulogu te o njemu ovisi da li će berba biti uspješna ili izgubljena. Suhi sjeverni vjetar će prosušiti vinograde i potaći koncentraciju bobica dok će zapadni vjetar najaviti kišu i izgledni gubitak dijela uroda. Sunce i visoke temperature koje u srpnju i kolovozu dosežu i 30ᴼC ubrzavaju dozrijevanje grožđa. Ali su rujan te sunce i kiša u listopadu ti koji imaju presudni utjecaj na kvalitetu berbe.
|