Početak 19. st. vrijeme je introdukcije ove plemenite francuske sorte u najsjevernije talijansko vinorodno područje.
Uskoro je postalo očito da su blage padine i “alpska” mikroklima savršeni za uzgoj pinot noira.
Na 75 posto grozdova se vrši odvajanje peteljkovine dok se ostalih 25 posto cijele polaže u fermentacijske tankove.
Fermentacija traje 10 dana tijekom koje su kožica i ostale komponente potopljena u moštu.
Ovaj pinot se odlikuje nepogrešivim sortnim karakterom i impresivnim voćnim aromama.
Svijetle je rubinske boje sa granatnim odsjajem.
Zavodljiv nos prožet je notama šumskog voća i višnje dok u ustima vlada sklad sočnosti i mekoće.
Mineralnost tla Južnog Tirola je prisutna i daje ovom vinu lijep karakter.
Kvaliteta:
|
Kvalitetno vino s kont. zemljopisnim podrijetlom
|
Porijeklo:
|
Italija, Alto Adige
|
Sorta:
|
crni pinot
|
Slador:
|
Suho
|
Alkohol:
|
13,5 %
|
Količina:
|
0,75 L
|
Temp. serviranja:
|
16 - 18 °C
|
Gastro preporuka:
|
Crni Pinot (Pinot Noir) se ne slaže najbolje s jako začinjenom hranom (indijska kuhinja) ali zato savršeno odgovara uz lososa, tunu, janjetinu i patku.
|
Opis proizvođača:
Hofstätter
Ovdje u južnim Alpama većina obronaka svoje lice okreće prema jugu. Ledenjaci su 'zagladili' i oblikovali krajolik te time stvorili idealne vinogradarske terene čija se dolina otvara prema Mediteranu. Tlo je pretežito sačinjeno od grubog pijeska, šljunka i erodiranih nanosa sa obližnjih planina, iako na jugu oko grada Tramina te na istočnoj strani doline kod lokaliteta Mazon i Buchholz obiluje kalcijevim karbonatom koji je preduvjet u proizvodnji vina naglašene mineralnosti. Danas vinogradi pokrivaju podnožja planina dok je sama dolina postala najveći svjetski samoodrživi voćnjak s nasadima jabuka. Tijekom toplih mjeseci u godini toplina u dolini je moderirana vjetrovima koji pušu sa jezera Garda. Sva ova raznolikost čini Južni Tirol uistinu jedinstvenim vinorodnim područjem.
Od 1960-ih uvodi se običaj vinificiranja svake pozicije/vinograda zasebno što je uvjetovalo proširenje podrumskih kapaciteta u više navrata. U međuvremenu Martin Foradori je preuzeo upravljanje imanjem od svoga oca Paola. 1997. g. restaurirao je i drvom obložio 'vinski toranj' izgrađen neposredno pokraj kasno gotičkog crkvenog zvonika koji je ujedno i orijentir grada Tramina te dominira njegovim vedutama.
Ovaj odvažan plan je dobio neočekivano dobar epilog – sve zgrade na posjedu odaju počast Božjoj Kući odražavajući time vinogradarev moto; onaj o harmoničnom sjedinjenju starog i novog unoseći suvremeni duh u proizvodnju vina.
Podrum u kojem se vina pohranjuju i odležavaju je ingeniozno prozračivan uz konstantno održavanje idealne temperature.
Okna hvataju i kanaliziraju hladna zračna strujanja koja se spuštaju niz planine te time vlagu zraka drže na optimalnoj razini dok istovremeno višeslojni vanjski i unutrašnji izolacijski sustav osigurava da temperature u podrumu ostanu konstantne.
Na ovaj načina prirodna snaga, vjetar i zračna strujanja osiguravaju idealnu atmosferu u kojoj vina miruju uz velike uštede energije.
Vinogradi su smješteni na padinama sa obje strane rijeke Adige, obuhvaćajući širok raspon tala i mikrolokaliteta.
Grožđe potječe sa nekoliko imanja koja su u obiteljskom vlasništvu i pripadajućim kurijama, impozantnih seoskih domaćinstava lokalno poznatih kao 'Ansitze'. Niti jedna druga obitelj ne posjeduje vinogradarske položaje na obje istočne i zapadne strane široke riječne doline.Tako uzgojena i vinificirana vina nose naslov posjeda odakle potječu: Kolbenhof, Barthenau, Oberer i Unterer Yngram-Hof, Steinraffler i Oberkerschbaumer. Ostali vinogradi uključuju komade zemlje u područjima oko mjesta Tramin, Neumarkt i Pfatten blizu Auer. U totalu obitelj Hofstätter gaji 50 ha vinograda na pomno odabranim položajima sa nadmorskom visinom između 250-750m.
Izvrsnost svakog pojedinog položaja je od krucijalnog značaja kod odlučivanja da li proizvoditi 'single vineyard' vina od grožđa koja se tamo uzgaja – vina koja najvjernije utjelovljuju prirodu i osobnost pojedine pozicije. Odatle i razlog što se na etiketama ističe naziv vinograda i/ili sorte. Povećanje površina pod vinovom lozom i formiranje velikih uopćenih apelacija – kako to najčešće biva – je u koliziji sa filozofijom kreiranja 'single vineyard' vina. Dok mnogi drugi proizvođači mahom odustaju od upotrebe već ustaljenih geografskih naziva i pozicija, obitelj Hofstätter ustraje u svojoj viziji bez obzira na prolazne tržišne trendove.
|